«Καθάρισε» με Σαβάνοβιτς (video)

Η Εφές τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, όμως κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της (71-62) και να πετύχει την δεύτερη συνεχή νίκη της στο Top-16 της Ευρωλίγκα. Κορυφαίος για τους Τούρκους ο Σαβάνοβιτς (15 π.)

Η Εφές τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, όμως κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της (71-62) και να πετύχει την δεύτερη συνεχή νίκη της στο Top-16 της Ευρωλίγκα. Κορυφαίος για τους Τούρκους ο Σαβάνοβιτς (15 π.)

Οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα του ματς βάδισαν πόντο -πόντο στο με την Αλμπα όμως να καταφέρνει να προηγηθεί με 16-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Στα μέσα της περιόδου οι Τούρκοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και χάρη σε ένα σερί 6-0 πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα πέντε πόντων, 35-30.

Στην επανάληψη η Άλμπα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 8-2 πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (37-38). Η απάντηση των Τούρκων ήταν άμεση και με τον Σαβάνοβιτς να βρίσκει λύσεις στην επίθεση πήραν αέρα 8 πόντων (52-44) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γερμανοί με σερί 7-0 μείωσαν σε 58-54, όμως η Εφές και πάλι με τον Σαβάνοβιτς βρήκε λύσεις και έφτασε στο τελικό 71-62, πανηγυρίζοντας την δεύτερη συνεχή νίκη στο Top-16 της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-30, 52-44, 71-62

Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Φάρμαρ 15 (3), Βούγιατσιτς 10 (1), Μπατούκ, Ερντέν 2, Τουντσερί 11 (3), Σιπ 5 (1), Γκονλούμ 5, Σαβάνοβιτς 15 (1), Λούκας 8, Κούτσο, Γκιουλέρ, Μπάρατς

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε, Σάφαρτζικ 4, Τόμπσον 15 (11 ριμπάουντ), Μπάιρς 4, Ντζέντοβιτς, Μιράγες 6, Έργουιγκ, Γουντ 10 (2), Φόστερ 11 (3), Ιντμπίχι 10, Μόρλεϊ 2