Τον προσγείωσε απότομα…(video)

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας ένα κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο (δέχτηκε 31 πόντους) αφέθηκε στις ορέξεις της ανώτερης ΤΣΣΚΑ και ηττήθηκε με 86-69 στη Μόσχα για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του Top-16 της Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας ένα κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο (δέχτηκε 31 πόντους) αφέθηκε στις ορέξεις της ανώτερης ΤΣΣΚΑ και ηττήθηκε με 86-69 στη Μόσχα για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του Top-16 της Ευρωλίγκα. Κορυφαίοι για τους Μοσχοβίτες οι Τεόντοσιτς (20 π.) και Ουίμς (19 π.), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ματσιούλις με 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός από το ξεκίνημα του ματς προσπάθησε να «χτυπήσει» μέσα από τη ρακέτα, εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του Σχορτσανίτη και προηγήθηκε με 7-8 με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα. Από την άλλη πλευρά, η ΤΣΣΚΑ πήγε σε γρήγορο ρυθμό, ήταν εύστοχη έξω από την γραμμή των 6,75 μ. και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ 11-10 στα μισά της περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι Ρώσοι κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 6-2 με μπροστάρη τον Καούν και να πάρουν για πρώτη φορά στο ματς διαφορά πέντε πόντων (17-12). Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια με τον Τεόντοσιτς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με πλεονέκτημα δέκα πόντων (25-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Έβγαλε ενέργεια στην άμυνα του, κράτησε χαμηλά στο σκορ την ΤΣΣΚΑ και με σερί 8-0 μείωσε σε 25-23. Οι Ρώσοι θέλησαν να απαντήσουν στο σερί των «πρασίνων», όμως η εξαιρετική άμυνα των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά στο σκορ. Τα άσχημα ποσοστά του Παναθηναϊκού έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. επέτρεψαν στους Μοσχοβίτες να έχουν προβάδισμα στο σκορ (29-25), τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας στα εναπομείναντα λεπτά της δεύτερης περιόδου κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά (33-31), όμως ο Τεόντοσιτς με δικό του εύστοχο σουτ έκανε το 35-31 με το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και διατήρησε τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα (41-38). Κάπου εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση των Ρώσων, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τις λάθος επιλογές των «πρασίνων» στην επίθεση, κέρδισαν τη μάχη των ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 17-5 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (58-43) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν λύσεις κυρίως μέσα από τη ρακέτα με τον Λάσμε, όμως η ΤΣΣΚΑ έμοιαζε καταιγιστική στην επίθεση και η τρίτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 66-50.

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να προβληματίζει σε άμυνα και επίθεση, σε αντίθεση με την ΤΣΣΚΑ η οποία έτρεχε στο ελεύθερο γήπεδο και έστειλε τη διαφορά ακόμη και στο +26  (79-53) επτά λεπτά πριν το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να «ροκανίσει» τη διαφορά όσο το δυνατόν περισσότερο και με σερί 10-0 διαμόρφωσε το 79-63 στα μισά του δεκαλέπτου. Οι Ρώσοι ωστόσο δεν έδειξαν διατεθειμένοι να χαλαρώσουν και συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 86-69 και παράλληλα στην πέμπτη τους νίκη στο Top-16 της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-31, 66-50, 86-69

ΤΣΣΚΑ (Ετόρε Μεσίνα) Τεόντοσιτς 20 (7 ασ), Μίτσοφ 10, Τζάκσον 11, Κρίστιτς 8, Ουίμς 19, Ζοζούλιν, Έρτσεγκ 5, Κρίστμας, Καούν 13 (6/6 2π, 5 κοψ)

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης) Μπράμος, Ματσιούλις 15, Καπόνο 5, Ούκιτς 8, Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 5, Γκιστ 12, Μπανκς 3, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 6