Ένα ημίχρονο της ήταν αρκετό…

Η Σιένα αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και «πυροβολώντας» έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. (15/26 τριπ.) επικράτησε 85-74 της Κάχα Λαμποράλ για την 7η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκα.

Η Σιένα αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και «πυροβολώντας» έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. (15/26 τριπ.) επικράτησε 85-74 της Κάχα Λαμποράλ για την 7η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπόμπι Μπράουν με 18 πόντους, ενώ από την ομάδα του Ζαν Τάμπακ ξεχώρισε ο Ματσέι Λάμπε με 17 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με την Σιένα ωστόσο να έχει ένα μικρό προβάδισμα (18-12) στα πρώτα έξι λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν (20-20) το παιχνίδι δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου και πέρασαν μπροστά στο σκορ (22-23) με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με την Κάχα Λαμποράλ να διατηρείται μπροστά στο σκορ μέχρι τέλους και να πηγαίνει  στα αποδυτήρια, με πλεονέκτημα δύο πόντων (37-35).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Σιένα βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα της και με μπροστάρηδες τους Μπράουν και Μος έκανε ένα επιμέρους σκορ 26-13 και τελείωσε την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 61-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σιένα δεν κατέβασε την απόδοση της, συνέχισε να «πυροβολεί» από την γραμμή των τριπόντων και  έφτασε στην έκτη της νίκη σε επτά αγωνιστικές στο Top-16 της Ευρωλίγκα με το τελικό 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-37, 61-50, 85-74.

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 18 (2), Εζέ 10, Καραρέτο, Ράσιτς 5 (1), Κανγκούρ 8 (2), Σανικίντζε, Ρες 3 (1), Όρτνερ, Λεχταλέρ, Τζάνινγκ 16 (4), Χάκετ 16 (2), Μος 9 (3/3 τρ., 11 ριμπ.).

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 3 (1), Νοσιόνι 10 (1), Μ. Μπιέλιτσα 4, Καμπέθας, Σαν Εμετέριο 9 (1), Πλάις 6, Ερτέλ 6, Λάμπε 17, Ν. Μπιέλιτσα 15 (1), Κοζέρ 4.