Η Κωνσταντινούπολη δεν ταιριάζει στην ΤΣΣΚΑ(video)

Πολύ μεγάλη νίκη με 63-60 επί της ΤΣΣΚΑ πήρε η Εφές Ανατολού η οποία διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου και κρατάει πλέον στα χέρια της μια από τις δύο θέσεις που δίνουν και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ για το Finale 4 της Ευρωλίγκα.

Οι Τούρκοι οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 8 πόντους(26-34) στο πρώτο ημίχρονο, βελτίωσε την άμυνα της στο δεύτερο μέρος και με αντεπίθεση διαρκείας στο 4ο δεκάλεπτο πήρε την πολύτιμη νίκη.
Η Εφές πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ στο 35ο λεπτό(52-51) με καλάθι του Τζαμόν Λούκας και το ματς πήγε πόντο, πόντο στη συνέχεια με τους Ρώσους να παίρνουν και πάλι προβάδισμα 1′,37΄΄ πριν το τέλος με καλάθι του Μίκοφ.
Ο Φάρμαρ όμως με σουτ 3 πόντων έκανε το 59-58, 1.14΄΄ πριν το τέλος. Ο Κάουν ήταν άστοχος στις δύο βολές που εκτέλεσε 26΄΄ πριν το φινάλε, ο Φάρμαρ αντίθετα ήταν ψύχραιμος και σημείωσε 4/4 ελεύθερες βολές σφραγίζοντας τη νίκη της Εφές Ανατολού, καθώς ο Έρτσεγκ και ο Τεόντοσιτς αστόχησαν σε 3ποντο στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 26-34, 41-46, 63-60
Αναντολού Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 15 (3/4δίπ., 1/4τρίπ., 6.6β., 2λ.), Βούγιατσιτς 2 (0/2τρίπ., 2λ.), Ερντέν 10 (4/9δίπ., 2/4β., 7ρ., 3κοψ., 2λ.), Τουντσερί 7 (2/6δίπ., 1/4τρίπ., 0/2β., 4ασ.), Σιπ 6 (0/1τρίπ., 2ασ.), Γκονλούμ (5ρ., 2ασ.), Σαβάνοβιτς 7 (0/1τρίπ., 3ασ.), Γκόρντον 14 (6/12δίπ., 0/2τρίπ., 2/4β., 11ρ., 3ασ.), Γκιουλέρ 2, Μπάρατς (0/1τρίπ.)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 26 (3/6δίπ., 5/10τρίπ., 5/6β., 4ρ., 5ασ., 1κοψ., 5λ.), Μίτσοφ 7 (1/2τρίπ., 5ρ., 2λ.), Τζάκσον 3 (2λ.), Κρστιτς 4 (2/9δίπ.), Γουίμς (1/5δίπ., 1/4τρίπ., 7ασ.), Έρτσεγκ 2 (0/4τρίπ.), Κάουν 12 (9ρ., 2κοψ.), Παπαλουκάς 2 (2ασ.)