Η υπερηφάνεια των Βάσκων! (video)

Σε μια εμφάνιση που θύμισε την Κάχα Λαμποράλ αλοτινών εποχών, οι βάσκοι διέλυσαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 93-72 στη Βιτόρια και μείωσαν σε 2-1 νίκες την μεταξύ τους σειρά.

Σε μια εμφάνιση που θύμισε την Κάχα Λαμποράλ αλοτινών εποχών, οι βάσκοι διέλυσαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 93-72 στη Βιτόρια και μείωσαν σε 2-1 νίκες την μεταξύ τους σειρά. Μετά από ένα αναγνωριστικό αλλά ενδεικτικό του πάθους των γηπεδούχων πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ζαν Τάμπακ πάτησαν στο τέρμα το γκάζι και με οδηγό τον καταπληκτικό Νέμανια Μπιέλιτσα έτρεξαν επιμέρους σκορ 22-3, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +15, 32-17. Κλειδί στην εξέλιξη του αγώνα ήταν η άμυνα της Κάχα στην γραμμή ψηλών των Ρώσων, που άφησε την τριάδα Χριάπα – Κρστιτς και Κάουν στους 4 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Παράλληλα, οι Βάσκοι χτύπησαν τους αντιπάλους τους με 7 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα και με την αυτοπεποίθηση τους να χτίζεται επίθεση με την επίθεση, έφτασαν τη διαφορά στο +19 στο ημίχρονο, με 8 σερί πόντους από τον Ερτέλ.

Το δεύτερο ημίχρονο συνέχισε να είναι παράσταση για ένα ρόλο. Η άμυνα της ομάδας του Τάμπακ συνέχιζε να τσακίζει κόκκαλα, η ΤΣΣΚΑ ήταν τραγικά άστοχη από την περιφέρεια και μόνο ο Κρστιτς έβλεπε καθαρά το αντίπαλο καλάθι. Με την Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα να κοχλάζει, ο Μίλκο Μπιέλιτσα αντικατέστησε επάξια τον συνεπώνυμο του Νέμανια και με 3/3 δικά του τρίποντα η διαφορά όχι μόνο δεν μειώθηκε, αλλά εκτοξεύτηκε στο +31, 70-39 μετά από 30 λεπτά παιχνιδιού.

Κάπου εκεί ο Έτορε Μεσίνα πέταξε λευκή πετσέτα – παίζοντας ως το τέλος του παιχνιδιού με αναπληρωματικούς. Οι τελευταίοι διέσωσαν κάπως τα προσχήματα, όμως το τελικό 93-72 δίνει ώθηση αυτοπεποίθησης στην Κάχα και κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για τους Ρώσους, που παραμένουν το φαβορί για πρόκριση στο Final – 4 του Λονδίνου.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 43-24, 70-39, 93-72

Κάχα Λαμποράλ: Κουκ 5, Νοσιόνι 10, Μ. Μπιέλιτσα 15(3), Σαν Εμετέριο 9(1), Πλέις 9, Ερτέλ 21(5), Γιέλινεκ, Λάμπε 6, Ν. Μπιέλιτσα 13(3), Κοζέρ 5(1)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Τεόντοσιτς 9(1), Μίτσοφ 11(2), Τζάκσον 11(2), Σοκόλοφ 4, Κρστιτς 12, Ουίμς 10, Έρτσεγκ 10(1), Κάουν, Βοροντσέβιτς, Χριάπα, Πονκρασόφ 5, Παπαλουκάς

Επιμέλεια: Χρήστος Καούρης