Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 89-82 της Λοτομάτικα Ρόμα, πανηγύρισε την 20η σερί εντός έδρας νίκη και την πρόκρισή του στους «16».

Από την πρώτη θέση του 2ου ομίλου και πανηγυρίζοντας την 20η διαδοχική εντός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 89-82 της Λοτομάτικα Ρόμα, σε αγώνα για την 10η και τελευταία ημέρα της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, και «αποχαιρέτησαν» το 2010, αλλά και την Α’ φάση της διοργάνωσης, με ρεκόρ 7 νίκες – 3 ήττες στον 2ο όμιλο.

Την έλλειψη συγκέντρωσης πλήρωσε ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο απώλεσε μία διαφορά ασφαλείας. Με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούσης, ο οποίος σημείωσε τους μισούς (11π.) από τους 22 πόντους της ελληνικής ομάδας στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στον 6ο λεπτό με 20-10. Ωστόσο, οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση, αξιοποίησαν τους αιφνιδιασμούς και με μπροστάρηδες τους Ντατόμε, Τζέντοβιτς και Ουάσινγκτον έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-2 και η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 22-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η είσοδος του Παπαλουκά βοήθησε τον Ολυμπιακό να βρει ρυθμό και οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν στο 11′ το προβάδισμα, μετά από κλέψιμο και καλάθι του Λούκας. Επιθετικά ριμπάουντ και καλή άμυνα ήταν τα στοιχεία που βοήθησαν τους γηπεδούχους να κρατήσουν μία διαφορά, την οποία και ανέβασαν περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο +8 (45-37), μετά από τρία διαδοχικά τρίποντα δια χειρός Ερτσεγκ, Τεόντοσιτς και Κέσελ. Το μόνο που κατάφερε η Ρόμα ήταν να μειώσει με τον Ουάσινγκτον στο 45-39 του πρώτου ημιχρόνου. Καταλυτική η παρουσία του Τεόντοσιτς, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα 14 λάθη που έφτασε ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο δεν του επέτρεψαν στα πρώτα λεπτά να πετύχει ένα ξέσπασμα και να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας. Ωστόσο, στο 24′ ο Κέσελ έδωσε το έναυσμα από τα 6.75 (54-46), ενώ τη σκυτάλη πήρε στη συνέχεια η «ερυθρόλευκη» φροντ λάιν και η εξαιρετική άμυνα. Μαυροκεφαλίδης, Μπουρούσης κυριάρχησαν κάτω από το αντίπαλο καλάθι και ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (64-53), απέναντι στη Ρόμα, που έβρισε λύσεις μόνο από Ουάσινγκτον και Τραορέ.

Χωρίς να έχει διάρκεια στην άμυνα ο Ολυμπιακός έμεινε σε απόσταση ασφαλείας από την Ρόμα, χάρη στον επιθετικό οίστρο του Βασίλη Σπανούλη και τις βοήθειες από τον Ράσο Νεστέροβιτς. Με τον Ελληνα διεθνή γκαρντ να πετυχαίνει τους 11 από τους 18 πόντους του στον… επίλογο της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκοι» δεν πτοήθηκαν από τις επιθετικές εμπνεύσεις των Τραορέ, Ουάσινγκτον και Ντέντοβιτς, τους οποίους δεν μπορούσαν να περιορίσουν, και έφτασαν χωρίς να απειληθούν στον τελικό 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 45-39, 64-53, 89-82
Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Μπίριτσικ (Τουρκία), Μιλόγεβιτς (Μαυροβούνιο)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 2, Νεστέροβιτς 14, Σπανούλης 18 (3), Μπουρούσης 15 (1), Κέσελ 9 (2), Μαυροκεφαλίδης 6, Ερτσεγκ 3 (1), Τεόντοσιτς 16 (3), Χαλπερίν 2, Λούκας 4.
ΒΙΡΤΟΥΣ ΡΟΜΑ (Ματέο Μπονιτσιόλι): Ουάσινγκτον 16 (2), Βιτάλι 2, Κροσαριόλ 4, Τραορέ 22, Ντατόμε 14, Τζέντοβιτς 16 (1), Ντάσιτς 6 (2), Χέιβελτ 2.