Ανατροπή, παράταση και… Νταρουσάφακα (video)

Η Νταρουσάφακα στην πρώτη της εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, γύρισε το ματς με τη Σάσαρι, το έστειλε στην παράταση και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη (83-74) και να ξεκινήσει με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στον τέταρτο όμιλο.

Η Νταρουσάφακα στην πρώτη της εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, γύρισε το ματς με τη Σάσαρι, το έστειλε στην παράταση και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη (83-74) και να ξεκινήσει με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στον τέταρτο όμιλο.

Η τουρκική ομάδα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα «κυνηγούσε» στο σκορ, ενώ ένα λεπτό πριν το φινάλε βρέθηκε στο -5 (61-66). Παρόλα αυτά είχε τη λύση και με πέντε σερί πόντους από Σλότερ και Μπιέλιτσα έστειλε το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο (66-66).

Εκεί, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο αποφασιστικοί και με τους Σλότερ και Ρέντινγκ να σκοράρουν στα κρίσιμα σημεία έφτασαν σε μία ιστορική νίκη, την πρώτη τους στη διοργάνωση, με τον τελικό 83-74.

Πρώτος σκόρερ της Νταρουσάφακα ήταν ο Μπιέλιτσα με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Γκόρντον και Ρέντινγκ με 12. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλεξάντερ με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους σκόραρε ο Στίπκεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-31, 46-50, 66-66 (83-74 παράταση).

Νταρουσάφακα: Ρέντινγκ 12, Ερντέν 3, Τσετίν 3, Σαβάς 6, Γκόρντον 12, Αρσλάν 7, Σλότερ 10, Χαραγκόντι 8, Μπιέλιτσα 15, Πρέλτζιτς 7

Σάσαρι: Χέινς 12, Πετγουέι 4, Λόγκαν 7, Ντεβέκι 6, Αλεξάντερ 11, Ντερκόλε 3, Στίπτσεβις 14, Εγέννγκα 8, Βαρνάντο 9