Κούτσα, κούτσα πάει για τους «8» (video)

Ο Παναθηναϊκός με «όπλο» του για ακόμη ένα παιχνίδι την άμυνα, επικράτησε 72-64 της Λαμποράλ Κούτσα στη Βιτόρια, διπλασίασε τις νίκες του στο Top - 16 της Ευρωλίκας και θρονιάστηκε μαζί με την Μπαρτσελόνα στην πρώτη θέση του ε' ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός με «όπλο» του για ακόμη ένα παιχνίδι την άμυνα, επικράτησε 72-64  της Λαμποράλ Κούτσα στη Βιτόρια, διπλασίασε τις νίκες του στο Top – 16 της Ευρωλίκας και θρονιάστηκε μαζί με την Μπαρτσελόνα στην πρώτη θέση του ε’ ομίλου.

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ο Λάσμε με 20 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση κυρίως παραγωγικά έκανε ο Διαμαντίδης, ο οποίος είχε 12 πόντους και 9 ασίστ.  Για τους ηττημένους ο Πλάις σταμάτησε στους 17 πόντους ,ενώ ο Ερτέλ σημείωσε 13.

Ο Παναθηναϊκός από το ξεκίνημα του ματς ήλεγξε το ρυθμό, δεν πήγε σε βιαστικές επιθέσεις και αφού κατάφερε να μην επιτρέψει στους Βάσκους να τρέξουν, προηγήθηκε με 8-12 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η Λαμποράλ είτε μέσα από τη ρακέτα με τον Πλάις είτε από την περιφέρεια με τον Ερτέλ κατάφερε και πήρε το προβάδισμα (13-12), ωστόσο η απάντηση των «πράσινων» ήταν άμεση και με ένα σερί 8-0, μπήκαν εκ νέου σε θέση οδηγού (13-20). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά που είχε «χτίσει» ο Παναθηναϊκός πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο αναλώθηκαν σε πολλά λάθη στην επίθεση και οι πρωταθλητές Ελλάδας έκλεισαν την πρώτη περίοδο με αέρα επτά πόντων (17-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και διατηρούσε σταθερά μια διαφορά ασφαλείας (21-28). Κάπου εκεί όμως οι Ισπανοί αντέδρασαν και με μπροστάρηδες τους Κοζέρ και Πλάις έτρεξαν ένα επιμέρους 9-2, εκμεταλλευόμενοι τα κενά διαστήματα των «πράσινων» και ισοφάρισαν σε 30-30 δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αναγκάζοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει time out. Οι φωνές του Έλληνα προπονητή έπιασαν τόπο και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα (32-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά, αναλώθηκε σε αρκετά λάθη κυρίως στην επίθεση, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Λαμποράλ και ξέφυγε με έξι πόντους (41-35). Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Στεφάν Λάσμε. Ο Γκαμπονέζος σέντερ με έξι σερί πόντους ισοφάρισε σε 41-41, για να έρθει ο Γκιστ και να δώσει ξανά το προβάδισμα στους «πράσινους» (41-43). Οι Βάσκοι πάντως είχαν και πάλι τη λύση επιθετικά και αφού πρώτα πήραν το προβάδισμα (45-43), στη συνέχεια έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 52-48.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του, βρήκε λύσεις στην επίθεση τόσο από την περιφέρεια με τον Κάρι, όσο και μέσα από τη ρακέτα και με επιμέρους 11-2, μπήκε και πάλι σε θέση οδηγού (54-59). Οι Βάσκοι προσπάθησαν και πάλι να αντιδράσουν, όμως Μπράμος και Διαμαντίδης με δύο σερί τρίποντα έστειλαν τη διαφορά στους εννιά πόντους (56-65) τρία λεπτά πριν το φινάλε και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις για ένα σπουδαίο διπλό, το οποίο και ήρθε με το τελικό 72-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 32-34, 52-48, 64-72

Λαμποράλ Κούτσα (Σέρτζιο Σκαριόλο): Μαινόλντι, Νοτσιόνι 8, Ποέτα , Βαν Όστρουμ , Χάνγκα 6, Ντιόπ 2, Χοτζ, Σαν Εμετέριο 7, Πλάις 17, Ερτέλ 13(1), Γέλινεκ 6(2), Κοζέρ 5(1)

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 5(1), Κάρι 10(2), Μπατίστ 4, Φώτσης 5(1), Ούκιτς 4, Λάσμε 20, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 12(2), Γκιστ 10, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 2.