Πέρασε με Βασιλειάδη η Έφες (video)

Με τον Κώστα Βασιλειάδη να πετυχαίνει 15 πόντους η Αναντόλου Έφες του Βαγγέλη Αγγέλου πέρασε με 72-66 από τη Βιτόρια κόντρα στην Λαμποράλ Κούτσα και έκανε το 2-3.

Με πολύ καλό Πλάις, η Λαμποράλ προηγήθηκε 15-7 στο πρώτο δεκάλεπτο και 24-13 λίγο αργότερα με τρίποντο του Ερτέλ, ενώ έκλεισε προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με 27-20.

Η άμυνα των παικτών του Αγγέλου έσφιξε στη συνέχεια, κράτησε στους επτά μόλις πόντους τους Βάσκους στη δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστές του Πλάνινιτς, Μπιέλιτσα, η Έφες προηγήθηκε 37-34 στο ημίχρονο.

Ο Κώστας Βασιλειάδης… πήρε τ’ όπλο του στη συνέχεια και το πλάνο των Τούρκων έγινε από αμυντικό, επιθετικό. Με τον Έλληνα γκαρντ να σκοράρει κατά βούληση στο τρίτο δεκάλεπτο και τους Γκόρντον, Πλάνινιτς να σιγοντάρουν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 12 (36-48), ενώ παρά το ότι οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα και στους 5 (45-50), το τρίποντο του Βασιλειάδη στο τέλος διαμόρφωσε το 50-63 του 30ου λεπτού.

Η Λαμποράλ πίεσε πολύ στην άμυνα στη συνέχεια, το μόνο που κατάφερνε όμως ήταν να πλησιάσει μέχρι τους έξι. Η Έφες έβρισκε πάντα κάποια λύση είτε από τον Σαβάνοβιτς είτε από τον Μπιέλιτσα και έφτασε τελικά στη νίκη με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 34-37, 50-63, 66-72