ΑΕΚ – Φενέρμπαχτσε 75-85: Έβγαλε γούστα η Ένωση παρά την ήττα (highlights)

Videos που αξίζει να δείτε

Φιλική ήττα για την ΑΕΚ με 85-75 από τη Φενέρμπαχτσε του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η Ένωση έδειξε καλό πρόσωπο με πρωταγωνιστή τον Γκραντ Γκόλντεν.

Καλή εμφάνιση από την ΑΕΚ στο «SUNEL Arena» για το φιλικό παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε. Η Ένωση ηττήθηκε από τους Τούρκους του Σαρούνα Γιασικεβίτσιους με 8575, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα εμφανίστηκε διαβασμένη επιθετικά και αμυντικά παρά το τελικό αποτέλεσμα. Πρωταγωνιστής για τους «κιτρινόμαυρους» ο Γκραντ Γκόλντεν με 15 πόντους, ακολούθησε ο Όμηρος Νετζήπογλου με 11 πόντους. Για τους Τούρκους ξεχώρισαν πέντε παίκτες, οι Ζάγκαρς (13π.), Κόλσον (12π.), Μέλι (12π.), Γουίλμπεκιν (12π.) και Γκούντουριτς (10π.).

Δυναμική εκκίνηση από τόσο από την ΑΕΚ όσο και από τη Φενέρμπαχτσε με τους Γκόλντεν και Ζάγκαρς να πρωταγωνιστούν επιθετικά στην πρώτη περιόδο του αγώνα (21-23). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη μια εκ των τεσσάρων φιναλίστ του περσινού Final Four στο Βερολίνο έχοντας μικρό προβάδισμα (39-44). Η Φενέρμπαχτσε μέτρησε 5/15 τρίποντα, ενώ η ΑΕΚ προτίμησε τα σουτ κοντά στο καλάθι 14/24 δίποντα.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος και στο 25ο λεπτό προηγήθηκε με +7 (47-54). Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έφερε το παιχνίδι στα ίσα (55-55) ύστερα από κλέψιμο του Φλιώνη και όμορφγο κάρφωμα του Κουζμίνσκας.

Στην τελευταία περίοδο η τουρκική ομάδα έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (61-74), ενώ τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη από την ΑΕΚ με 85-75.

ΑΕΚ: Σκορδίλης 2, Χαμπ 4, Καράμπελας 1, Φλιώνης 2, Μπράις 5, Φίλλιος, Πάρκερ 8 , Κουζμίνσκας 8, Νετζήπογλου 11, Αλέιν 11, Κουζέλογλου 8, Γκόλντεν 15.

Φενέρμπαχτσε: Μπιρσέν 6, Γουίλμπεκιν 12, Μέλι 12, Σανλί 9, Μαχμούτογλου 2, Χέις-Ντέιβις 3, Χολ, Πιέρ, Γκούντουριτς 10, Ζάγκαρς 13, Κόλσον 12, Μπιρτς 4.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-44, 61-65, 75-85