Βουλγαρία – Ελλάδα 78-84: “Απόδραση” και πρόκριση με τρομερό Αθηναίου! (HL)

Με φοβερή αντεπίθεση στα τελευταία 3.5 λεπτά και ήρωα τον Αθηναίου η εθνική Ελλάδας πήρε δραματική νίκη στην παράταση επί της Βουλγαρίας.

Η νέα, πειραματική εθνική των “παραθύρων” συνέχισε να έχει προβλήματα και στο δεύτερο παιχνίδι στο Σαράγεβο, όμως βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη στο φινάλε.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου μπήκαν πολύ αγχωμένοι στο ματς και ήταν άστοχοι σε πολλές από τις προσπάθειες τους κοντά στο καλάθι, την ώρα που οι Βούλγαροι σούταραν εξαιρετικά από μακριά.

Με τους Μάντζαρη – Δ. Αγραβάνη να είναι αρνητικοί και μόνο τον Κακλαμανάκη να δίνει λύσεις, η διαφορά έφτασε ως το -16, 41-25. Ένα γρήγορο 6-0 με άξονα τον Λούντζη έφερε τη διαφορά στο -10 στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους, 41-31.

Το σερί συνεχίστηκε και έφτασε το 17-0 χάρη στην εξαιρετική ελληνική άμυνα ως το οριακό προσπέρασμα του 42-41, όμως κάπου εκεί ήρθε και η βουλγαρική αντίδραση με δικό τους 11-0 ως το 52-42.

Η γηπεδούχοι είχαν σταθερό προβάδισμα ως το φινάλε και έφτασαν στο +8, 68-60, 03:31 για το φινάλε. Κάπου εκεί η ελληνική άμυνα άφησε την Βουλγαρία για 3 λεπτά χωρίς πόντο, μειώνοντας όμως μόλις σε 68-63.

Ο Αθηναίου έβαλε μεγάλο τρίποντο στα 29΄΄ (68-66), ο Κοστόφ με λέι-απ έκανε το 70-66, όμως ξανά ο Αθηναίου με τρίποντο μείωσε στον πόντο στα 18΄΄.

Ο Κοστόφ με 1/2 βολές έγραψε το 71-69 και στη συνέχεια ο Κατσίβελης βρήκε τον διάδρομο και κάρφωσε για την ισοφάριση του 71-71. Ο Κοστόφ αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Σε αυτήν Αθηναίου και Μάντζαρης ξεκίνησαν σκοράροντας διαδοχικά τρίποντα (73-77), με την Ελλάδα να συντηρεί την υπέρ της διαφορά στο τελευταίο λεπτό (78-81). Το ματς τελείωσε οριστικά χάρη στον φοβερό και τρομερό Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος με το τέταρτο του τρίποντο στον αγώνα έγραψε το τελικό 78-84.

Ο έμπειρος γκαρντ τελείωσε το ματς με 21 πόντους (νέο ρεκόρ καριέρας με την εθνική) και θύμισε το περσινό θρίλερ στο Λέστερ,όταν είχε σημειώσει το νικητήριο τρίποντο απέναντι στην Μεγάλη Βρετανία στο πρώτο παιχνίδι των προκριματικών. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Καββαδάς (14π).