Κίνα-Ανγκόλα 83-76: Έσπασε το ρόδι (Highlights)

Η Κίνα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ επικρατώντας με 83-76 της Αγκόλα στο «Αραρέτα Κολισέουμ» για την 1η αγωνιστική της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης για τις θέσεις 17-32.

Οι ασιάτες έσπασαν το ρόδι μετά από τρεις ήττες και συνεχίζουν την μάχη για ένα εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Αντίθετα για τους αφρικανούς ήταν μια ήττα πισωγύρισμα.

Η Αγκόλα ήταν καλύτερη μόλις για 15 λεπτά, ελέγχοντας την ρακέτα κι έχοντας ορθολογικές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 32-22.

Με το πέρασμα του χρόνου πάντως η Κίνα άρχισε να ισορροπεί και το ημίχρονο έκλεισε στο 45-45.

Με οδηγούς τους Κάιλ Άντερσον, Ζιν Χου και Μινγκ Χου, η Κίνα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, άρχισε να ελέγχει το ματς και με καλή άμυνα ξεφυγε 59-69 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με διψήφιες διαφορές και τελικά έφτασε άνετα στη νίκη χωρίς μάλιστα να συναντήσει προβλήματα.

Ο Ζιν Χου είχε 20 πόντους, ο Άντερσον 17π. και 7 ριμπάουντ, και ο Μινγκ Χου 16π.

Η ΑΣγκόλα που παρουσιάστηκε πολύ άστοχη παρά το ότι μάζεψε 19 επιθετικά ριμπάουντ από τα 42 που πήρε συνολικά, είχε τον Ντουντάο με 17 πόντους και 8 ασίστ και τον Μπρούνο Φερνάντο με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ άλλους 13 π΄ροσθεσε ο Ντε Σόουζα.