Κροατία-Νέα Ζηλανδία 86-90: Έγινε «ροντέο» ο Όμιλος (highlights)

Η Νέα Ζηλανδία νίκησε την Κροατία με 90-86 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και έβαλε φωτιά στον όμιλο της, στο Προολυμπιακό τουρνουά.

Οι «Μαορί» πλέον με νίκη κόντρα στην Σλοβενία παίρνουν την πρώτη θέση, ενώ αν νικήσουν οι Σλοβένοι θα πάμε σε διαφορές πόντων.

Η Κροατία είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά δεν μπόρεσε να καθαρίσει το ματς.

Οι «Μαορί» όμως δεν παράτησαν το ματς σε καμία στιγμή κι είχαν τις δικές τους μεγάλες ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με Χεζόνια και Σάριτς να σκοράρουν για την Κροατία και τους Νεοζηλανδούς με τον Λιάφα, αλλά και πλουραλισμό στο σκοράρισμα, ν’ απαντούν.

Στο 2ο δεκάλεπτο με πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα οι Νεοζηλανδοί έβαλαν δύσκολα σους κροάτες και μάλιστα πέρασαν μπροστά με 42-50. Η αντίδραση των κροατών όμως ήταν άμεση, πίεσαν, έφεραν την μπάλα μέσα στο καλάθι και έκλεισαν μπροστά με 60-55 το ημίχρονο.

«Σκληρό» δεύτερο ημίχρονο

Στο 3ο δεκάλεπτο η Κροατία ήταν μπροστά στο σκορ, με εξαιρετικό Ζούμπατς αλλά οι Νεοζηλανδοί παρακολουθούσαν (68-62 στο 25’). Μάλιστα κατάφεραν στο 28’ με ένα 5-0 να πλησιάσουν στο 72-70 και στην συνέχεια να κάνουν και το 72-72.

Κυρίαρχος Ζούμπατς

Ο Κροάτης ψηλός έδωσε απαντήσεις όμως κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια, βάζοντας μπροστά τους Κροάτες με 75-72, βάζοντας γκολ-φάουλ, αλλά και φορτώνοντας με φάουλ τους αντιπάλους του. Οι Κροάτες κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 79-74.
Φοβερό σασπένς και ανατροπή

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά και άστοχα το τελευταίο δεκάλεπτο μένοντας αμφότερες χωρίς σκορ για 3.30, μέχρι το τρίποντο του Γκρούσλινγκ που έκανε το 82-74.
Στο 35’ το σκορ ήταν στο 84-77, αλλά οι Νεοζηλανδοί με αντεπίθεση μείωσαν 2.23 πριν το τέλος σε 86-84.
Μάλιστα 1.21 πριν το τέλος έκαναν με τον Ίλι το 86-86, ενώ με τον Γουέμπστερ έχασαν τρεις ευκαιρίες σε ελεύθερα σουτ τριών πόντων να προσπεράσουν.
Στα 45,4’’΄είχαν πάλι κατοχή και με τον Ίλι πήραν προβάδισμα 86-88.
Στα 15’’ ο Χεζόνια αστόχησε σε τρίποντο και οι Νεοζηλανδοί κέρδισαν φάουλ. Ο Λιάφα έκανε το 86-90, δίνοντας μαξιλάρι ασφαλείας.
Ο Χεζόνια αστόχησε σε τρίποντο και οι «Μαορί» έφτασαν στη νίκη με το τελικό 86-90.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 60-55, 79-74, 86-90