Η Ιταλία νίκησε με 83-65 το Πουέρτο Ρίκο στο «Σινάν Ερντέμ» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου U17, το οποίο διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη.

Η Ιταλία πλέον θα περιμένει τον αντίπαλο της στα ημιτελικά από το νικητή του αγώνα ανάμεσα στην Ισπανία και τη διοργανώτρια Τουρκία.

Οι νικητές ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πήραν προβάδισμα στα μισά του 1ου δεκαλέπτου και στην συνέχεια δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω.

Πιο ορθολογική η Ιταλία, πιο ουσιαστική και με πλεονέκτημα κάτω από τα καλάθια με τον Σουίγκο των 2.16, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 18-25 και το ημίχρονο στο 36-42.

Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με εξαιρετικούς Πέρες και Μάθις ήταν μπροστά με 10 πόντους, 51-61.

Στο 4ο δεκάλεπτο το Πουέρτο Ρίκο προσπάθησε μείωσε στους επτά πόντους 63-70 αλλά δεν κατάφερε τίποτε περισσότερο παρά τις προσπάθειςς των Κινόνες και Στιούαρτ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 36-42, 51-61, 65-83.