Απίθανη εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 82-66 της Σόλνοκι έκανε το 3Χ3 στο Group I του FIBA Europe Cup και παρέμεινε στην κορυφή ως αήττητος.

Ακόμη μια ευρωπαϊκή νίκη για τον ΠΑΟΚ στο FIBA Europe Cup, o «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε εύκολα με 82-66 τη Σόλνοκι στο Παλατάκι.

Η ομάδα του Μάσιμο Καντσελιέρι διαθέτει μεγάλη ποιότητα τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Πλέον ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης στρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα και στο ντέρμπι «Δικεφάλων» με την ΑΕΚ το Σάββατο (26/10, 17:00) για τη 4η Αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι αναμένεται να κάνει και την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΠΑΟΚ το νέο απόκτημα του συλλόγου, Άλεξ Αντετοκούνμπο.

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έχτισαν μικρό προβάδισμα (24-19, 10′). Τρία λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +11 (32-21), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 41-32.

Δυναμικά επέστρεψε από τα αποδυτήρια η γηπεδούχος ομάδα με σερί 8-0 και στο 30′ βρέθηκε στο +22 (62-40).

Διαδικαστικό χαρακτήρα έχει η τελευταία περιόδος στο Παλατάκι με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την τρίτη νίκη στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-32, 62-40, 82-66