Οι Μπόστον Σέλτικς νίκησαν 105-102 τους Ιντιάνα Πέισερς εκτός έδρας και με 4-0 νίκες πήραν το εισιτήριο για τους μεγάλους τελικούς του ΝΒΑ.

Οι «Κέλτες» θα βρεθούν εκεί για δεύτερη φορά την τελευταία τριετία. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να έχουν επί μέρους σκορ 15-4 στο τελευταίο πεντάλεπτο και με μια ακόμα ανατροπή στη σειρά, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους. Οι Σέλτικς ήταν μπροστά με 29-27 στο τέλος της πρώτης περιόδου και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 58-57. Στην τρίτη περίοδο οι Πέισερς κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα (83-80), όμως δε φάνηκαν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν, ο οποίος σημείωσε 29 πόντους, ενώ ο Τζέισον Τέιτουμ έκανε double double με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 17 πόντους, ενώ ο Ντέρικ Ουάιτ σταμάτησε στους 16 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Άντριου Νέμπχαρντ έκανε και αυτός double double με 24 πόντους και δέκα ασίστ, όπως και ο Πασκάλ Σιάκαμ με 19 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Ο Τι Τζέι ΜακΚόνελ είχε 15 πόντους. Πλέον, οι Σέλτικς θα περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στους μεγάλους τελικούς, ο οποίος θα προκύψει από τους τελικούς της Δύσης, στους οποίους οι Ντάλας Μάβερικς προηγούνται 3-0 των Μινεσότα Τίμπεργουλβς. Δείτε τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, στο παρακάτω βίντεο.

Οι πόντοι:

Πέισερς: Νέσμιθ 14, Σιάκαμ 19, Τέρνερ 8, Σέπαρντ 3, Νέμπχαρντ 24, Τόπιν 12, ΜακΚόνελ 15, Τζάκσον 4, ΜακΝτέρμοτ 3

Σέλτικς: Μπράουν 29, Τέιτουμ 26, Χόρφορντ 7, Ουάιτ 16, Χόλιντεϊ 17, Χάουζερ 5, Πρίτσαρντ 5