Γερμανία-Σερβία 83-93: Άνετα το χάλκινο οι «πλάβι» (video)

Η Σερβία νίκησε 93-83 τη Γερμανία, ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα και πανηγύρισαν την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με triple double, καθώς είχε 19 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και έντεκα ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Βασίλιε Μίσιετς με 19 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος είχε 16 πόντους. Από την άλλη πλευρά, κορυφαίος παίκτης της Γερμανίας ήταν ο Φραντς Βάγκνερ με 18 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Ο Μο Βάγκνερ είχε 16 πόντους, ενώ ο Ντένις Σρέντερ είχε 13 πόντους. Η Γερμανία ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 λάθη.

Η Σερβία ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Στην πρώτη περίοδο, η διαφορά έφτασε και τους εννέα πόντους (30-21), με τη Σερβία να δείχνει πως ελέγχει την αναμέτρηση. Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους «πλάβι» να ελέγχουν την αναμέτρηση και να φτάνουν τη διαφορά έως και τους έντεκα πόντους, όμως η Γερμανία κατάφερε να μειώσει στους οκτώ πόντους με την οποία οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (46-38).

Στο δεύτερο μέρος η Σερβία έφτασε τη διαφορά στο +19 (64-45) και όλα έδειχναν πως θα φτάσει άνετα στη νίκη και στο χάλκινο μετάλλιο. Η Γερμανία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους εννέα πόντους (72-63), παραμένοντας στο ματς. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Σέρβοι διατηρούσαν μια διαφορά στους δέκα πόντους μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Η Γερμανία έριξε τη διαφορά στους οκτώ (82-74), όμως και πάλι οι Σέρβοι κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ (93-78). Το μόνο που κατάφεραν οι Γερμανοί ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους δέκα πόντους (93-83) με ένα σερί 5-0, σκορ που ήταν και το τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 21-30, 38-46, 63-72, 83-93

Οι πόντοι:

Γερμανία (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 6, Ντα Σίλβα, Λο, Γκίφι, Γουάιλερ-Μπαμπ 5, Βόγκτμαν 3, Φ. Βάγκνερ 18, Τάις 2, Μ. Βάγκνερ 16, Σρούντερ 13, Τίμαν 11, Ομπστ 9

Σερβία (Πέσιτς): Πλάβσιτς, Πετρούσεβ 11, Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 16, Μαρίνκοβιτς 10, Ντόμπριτς 5, Γιόκιτς 19, Μίτσιτς 19, Γκούντουριτς, Νταβίντοβατς, Αβράμοβιτς 13, Μιλουτίνοβ