Μεγάλο “διπλό” της Ντόρτμουντ στη Βρέμη

Αν και έπαιζε από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με παίκτη λιγότερο, η Ντόρτμουντ πέρασε με διπλό από την Βρέμη, επικρατώντας με 2-0 της Βέρντερ.

Πάντως πρέπει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές και σπουδαίες ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι του Μαρίν.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με τον Πέρισιτς και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 71ο με γκολ του Οβομογιέλα.

Ο Πέρισιτς, μάλιστα, αποβλήθηκε στο 47ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα τάκλιν που έκανε στον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο, σε ρόλο δεξιού μεσοαμυντικού.

Ο Γιούρκκεν Κλοπ παρέταξε τους πρωταθλητές Γερμανίας με τους: Βάιντενφέλερ, Οβομογιέλα, Σούμποτιτς, Χούμελς, Λέβε, Μπέντερ, Ιλκάι (74′ Κελ), Γκρόσκροϊτζ, Γκέτζε (89′ Λέιτνερ), Πέρισιτς, Λεβαντόφσκι (88′ Μπάριος).