Άουγκσμπουργκ-Ντόρτμουντ 1-1: Της εκμηδένισε τις ελπίδες για τίτλο

Μετά τον αποκλεισμό της μεσοβδόμαδα από τους «16» του Europa League, η Ντόρτμουντ ουσιαστικά απώλεσε και τις όποιες ελπίδες της για κατάκτηση του πρωταθλήματος, μετά το εκτός έδρας 1-1 με την Άουγκσμπουργκ.

Οι Βεστφαλοί που παρατάχτηκαν χωρίς τους τραυματίες Χάλαντ, Ρόις, προηγήθηκαν με υπέροχο τέρμα του Τοργκάν Αζάρ στο 35ο λεπτό, είχαν την ευκαιρία να πετύχουν δεύτερο γκολ στο 51΄αλλά το σουτ του Μάλεν τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Γκικίεβιτς και αφού προηγουμένως ο Πολωνός βρήκε τη μπάλα. Η Άουγκσμπουργκ κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει στο 78ο λεπτό με τη «χρυσή» αλλαγή του Βάιντσιρλ, τον Μπαζέ και να κατακτήσει έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια της να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία.