Φράιμπουργκ-Μπάγερν 1-4: Ακόμη πιο κοντά στον 10ο σερί τίτλο (hls)

Σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες της Bundesliga το "Europa-Park Stadion" η Μπάγερν πέρασε με εμφατικό τρόπο, συντρίβοντας τη 5η της βαθμολογίας Φράιμπουργκ με σκορ 4-1.

Η πρωτοπόρος του γερμανικού πρωταθλήματος συνάντησε πολλές δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο από την πολύ καλά οργνωμένη άμυνα των γηπεδούχων. Είχε την υπεροχή, αλλά κλασική φάση δεν έκανε σε 45 λεπτά αγώνα. Στο 58ο λεπτό οι Βαυαροί σκόραραν με τον αγαπημένο τους τρόπο. Με στημένη φάση. Εκτέλεσε φάουλ ο Κίμιχ, ο Γκορέτσκα πρόλαβε την έξοδο του Φλέκεν και έγραψε το 0-1.

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο είχαμε δύο απίθανα περιστατικά. Στο 62΄μπήκε ο Πέτερσεν ως αλλαγή και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ισοφάρισε με ωραίο αριστερό πλασέ και το ίδιο συνέβη λίγο αργότερα με τον Γκνάμπρι που μπήκε στο παιχνίδι στο 73΄και δευτερόλεπτα αργότερα πέτυχε το 1-2. Απο κει και πέρα η Μπάγερν κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχε άλλα δύο τέρματα με τον Κομάν στο 82΄και με τον Σάμπιτσερ (πρώτο του με τη Μπάγερν) στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.