Ντόρτμουντ-Κολωνία 1-0: Γλίτωσε την «γκέλα» στο 88’ (highlights)

Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η Ντόρτμουντ λυτρώθηκε και επιβλήθηκε της Κολωνίας με 1-0...

Η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Κολωνία του Λημνιού, αλλά στο τέλος κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Ντόνιελ Μάλεν δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το 90λεπτο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να επιδεικνύουν αποφασιστικότητα, διεκδικώντας η καθεμία τον έλεγχο. H Κολωνία έριξε την προσοχή της στην άμυνα και προσπάθησε να εκτελέσει αποτελεσματικά το σύστημα των αντεπιθέσεων. Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα προήλθε από τον Σέλκε της Κολωνίας. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με περιορισμένες ευκαιρίες.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αύξηση των επιθετικών προσπαθειών από τις δύο ομάδες.

Καθώς ο αγώνας πλησίαζε στην ολοκλήρωσή του, η Κολωνία είχε μια ελπιδοφόρα ευκαιρία με τον Λιούμπισιτς, ο οποίος δεν βρήκε στόχο. Η καθοριστική στιγμή του αγώνα έφτασε στο 88ο λεπτό. Από κόρνερ προήλθε το γκολ των γηπεδούχων, η μπάλα έφτασε στον Μάλεν. Ο τελευταίος με σουτ άνοιξε το σκορ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.