Ζαντκ Πάουλι – Χάιντενχαϊμ 0-2: Ένας χρόνος παραπάνω έκανε τη διαφορά… (highlights)

Η «έμπειρη» Χάντενχαϊμ πέρασε από το βορρά της Γερμανίας και μπήκε με το δεξί στην φετινή Μπουντεσλίγκα.

Στο Αμβούργο η μεγάλη επιστροφή της Ζαντκ Πάουλι στην Bundesliga μετά από 14 χρόνια και πρεμιέρα με το αριστερό απέναντι σε μια ομάδα που γνωρίζει καλά από την 2η κατηγορία. Η Χάιντενχαϊμ εντυπωσίασε στην περσινή πρώτη παρουσία της στη κατηγορία και κατάφερε να βγει στην Ευρώπη τερματίζοντας στην 8η θέση. Πρώτο ραντεβού και στα σαλόνια για τους δύο συλλόγους, 19ο συνολικά στην ιστορία τους. 8-8 πλέον ανάμεσα τους η προϊστορία στα ραντεβού τους.

Η Χάιντενχαϊμ δεν ήταν καλύτερη, αλλά κατάφερε να βάλει δύο γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα και να ξεκινήσει ονειρικά τη σεζόν. Ο Πολ Βάνερ άνοιξε το σκορ σε μια εξαιρετική αντεπίθεση στο 66ο λεπτό και στο 82ο από τη εκτέλεση κόρνερ του Χόνσακ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από τον Σέπνερ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-2, 82ο λεπτό).