Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Λειψία επικράτησε εντός έδρας της Φράιμπουργκ με 3-1 σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα και διατηρήθηκε στην κορυφή της κατάταξης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό με κεφαλιά του Ιάπωνα Ρίτσου Ντοάν, ωστόσο η Λειψία… ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Βίλι Όρμπαν έκανε το 1-1 στο 47ο λεπτό, ο Λουτσχάρελ Χιερτράιντα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 58ο λεπτό, ενώ ο Λόις Οπέντα στο 79ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο Γκουλάτσι αισθάνθηκε ενοχλήσεις και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, με πρόβλημα στο γόνατο αποχώρησε ο Οπέντα.