Η Άιντραχτ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, η Ουνιόν στο δεύτερο με το τελικό σκορ όμως να «αδικεί» τους γηπεδούχους.

Η Άιντραχτ πήρε το προβάδισμα με το πρώτο φετινό γκολ του Μάριο Γκέτσε, σε μια βραδιά που συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στη Μπουντεσλίγκα (0-1, 14ο λεπτό). Η Ουνιόν ισορρόπησε και ανέβασε την απόδοσή της δημιουργώντας ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς ανώτερη από την Άιντραχτ, είχε δοκάρι με τον Τρίμελ, βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Χόλερμπαχ, μετά από την ασίστ του Σκοβ (1-1, 66ο λεπτό) και λίγο έλειψε να πάρει και το ματς, όμως το γκολ του Σκάρκε στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε για off side, στην αρχή της φάσης….

Η Ουνιόν έπιασε στους 15 βαθμούς, Λεβερκούζεν και Φραιμπουργκ, η Άιντραχτ έμεινε από κάτω στους 14 βαθμούς.