Ντόρτμουντ-Μπάγερν 0-1, νίκη τίτλου με Κίμιχ (video)

Η Μπάγερν Μονάχου με καταπληκτικό γκολ του Κίμιχ, νίκησε 1-0 στην έδρα της Ντόρτμουντ και αύξησε στους 7 τη διαφορά της στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα

Το πρώτο 20λεπτο είχε από μία μεγάλη ευκαιρία για κάθε αντίπαλο. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Μπόατενγκ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Χάαλαντ, ενώ το ίδιο έκανε και ο Πίστσεκ στο 20′, όταν ο Μπούρκι νικήθηκε από το πλασέ του Γκνάμπρι.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο 5λεπτο του ημιχρόνου, όταν ο Κίμιχ με φανταστική έμπνευση “κρέμασε” τον Μπούρκι για το 0-1.

Ο Φαβρ έκανε 2 αλλαγές στο ημίχρονο, με την Ντόρτμουντ να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Χάαλαντ λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου. Στο 72′ ο Νορβηγός αποχώρησε τραυματίας και στο 81′ ο Νόιερ έδειξε τα αντανακλαστικά του στη βολίδα του Νταχούντ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ(Φαβρ): Μπούρκι, Χούμελς, Πίστσεκ(80′ Γκέτσε), Γκερέιρο, Ακάντζι, Χακίμι, Ντιλέινι(46′ Τσαν), Νταχούντ(85′ Βίτσελ), Αζάρ, Μπραντ(46′ Σάντσο), Χάαλαντ(72′ Ρέινα)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝ.(Φινκ) : Νόιερ, Μπόατενγκ(85′ Ερνάντεζ), Αλάμπα, Κίμιχ, Παβάρ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι(87′ Μαρτίνεζ), Κομάν(73′ Πέρισιτς), Ντέιβις, Μίλερ, Λεβαντόφσκι