Την 5η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μπάγερν στην Κολονία και σε ένα ματς όπου οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν ενθουσίασαν

Νωρίς πήρε προβάδισμα η Μπάγερν στην Κολονία, από πέναλτι που κέρδισαν οι Βαυαροί στο 12’ όταν από την κεφαλιά του Γκνάμπρι η μπάλα βρήκε το χέρι του Βολφ.
Από τα έντεκα βήματα ο Τόμας Μίλερ ευστόχησε αυξάνοντας τα πλεονεκτήματα της ομάδας του.
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Γκνάμπρι έκανε το 0-2 κι ενώ οι γηπεδούχοι άρχισαν να χαλαρώνουν τις προσπάθειες πίεσης.
O Λημνιός αντικαταστάθηκε στο 59ο λεπτό δίχως όμως οι αλλαγές να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα.
Η Μπάγερν συνέχισε σε πιο χαλαρούς ρυθμούς κι αυτό κόντεψε να το «πληρώσει» στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς το σημείο που άλλαξε άρδην την εικόνα της αναμέτρησης ήταν στο 81ο λεπτό όταν ο Ντρέξλερ μείωσε σε 1-2 και κάπου εκεί η Κολονία αποφάσισε να ρισκάρει!
Η πίεση πάντως δεν έφερε την υπέρβαση με τη Μπάγερν να πανηγυρίζει, έτσι αγχωτικά κι «αθόρυβα» την 8η συνεχόμενη νίκη σε επίσημα ματς, ενώ η Κολονία έμεινε με δύο πόντους σε έξι ματς πρωταθλήματος