Πάρμα – Λέτσε 1-3: Πρόκριση με Κόντα και ανατροπή (hls)

Ο Μάσιμο Κόντα πέτυχε δύο γκολ και βοήθησε την Λέτσε να προκριθεί στον δεύτερο γύρο του κυπέλλου Ιταλίας. Εκτός αποστολής έμεινε ο Μπουφόν.

Ένας παλιός παίκτης της Πάρμα αναδείχθηκε κορυφαίος του αγώνα σκοράροντας δις μέσα στο Ένιο Ταρντίνι. Ο Μάσιμο Κόντα πέρσι πέτυχε 22 γκολ κάνοντας εξαιρετική παρθενική σεζόν με την φανέλα της Λέτσε και στο πρώτο επίσημο ματς της ομάδας του Μπαρόνι απέδειξε την κλάση του. Ανέτοιμη παρουσιάστηκε η Πάρμα με αρκετά νέα πρόσωπα και τον Έντσο Μαρέσκα στην πρώτη του δουλειά ως πρώτος προπονητής.

Η Πάρμα προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό με τον Μπρουνέτα να αξιοποιεί το γύρισμα του Ιακοπόνι (1-0), ο Κόντα ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα (1-1) και στο φινάλε του ημιχρόνου έκανε την ανατροπή η Λέτσε με το γκολ του Τουϊα μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Μάγερ (1-2, 41ο λεπτό). Το παιχνίδι τελείωσε στο 76ο λεπτό όταν ο Κόντα πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ κλειδώνοντας την πρόκριση της Λέτσε.