Πρώτη νίκη για την Μπαρτσελόνα κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 2-1 των «μπλάνκος» σε φιλικό παιχνίδ που διεξήχθη στις ΗΠΑ.

Πρώτο «el clasico» και πρώτη νίκη για την Μπαρτσελόνα του Χάνσι Φλικ. Οι «μπλαουγκράνα» νίκησαν επί αμερικανικού εδάφους τη Ρεάλ Μαδρίτης του Κάρλο Αντσελότι με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Καταλανούς ο Πάου Βίκτορ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της Μπαρτσελόνα.

Ο νεαρός φορ άνοιξε το σκορ για τους «μπλαουκράνα» στο 42ο λεπτό και οι ισπανικές ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά ενός τέρματος. Μετά την επιστροφή από την ανάπαυλα η Μπαρτσελόνα πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Πάου Βίκτορ στο 53ο λεπτό.

Οι Μαδριλένοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Κιλιάν Εμπαπέ, καθώς ο Γάλλος διεθνής παρέμεινε στη Μαδρίτη για ατομικές προπονήσεις και ξεκούραση. Τελικά η πρωταθλήτρια Ισπανίας μείωσε στο 81ο λεπτό με τον Νίκο Πας, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ της φιλικής αναμέτρησης.