Δύσκολα στα ημιτελικά η Τσέλσι (video)

Η Τσέλσι προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ (2-1 την Μπόρνμουθ) χάρη σε γκολ του Μοράτα στο 92’, ένα λεπτό μετά την ισοφάριση του Γκόσλινγκ σε ένα ματς με τρελό finish!

Η Τσέλσι έδωσε δικαιώματα στην Μπόρνμουθ και παραλίγο να το πληρώσει. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε προηγήθηκε μόλις στο 13ο λεπτό με τον Γουλίαν ύστερα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, είχε άλλη μια ευκαιρία στο πρώτο μέρος να σκοράρει κι από εκεί και πέρα ουδέν.

Η Μπόρνμουθ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερη είχε τέσσερις ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα και το κατάφερε με τη συμπλήρωση 90 λεπτών στο ματς με τον Γκόσλινγκ με πλασέ από το ύψος της περιοχής ύστερα από πάσα του Άιμπ. (Είχε αντικαταστήσει τον Ντεφόε που τραυματίστηκε στο 16’).

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων και λίγο πριν το ματς οδηγηθεί στην παράταση, ο Τσαπακόστα γέμισε από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Αζάρ που βγήκε στην πλάτη της άμυνας, με τακουνάκι  αυτός τροφοδότησε τον Μοράτα που δεν αστόχησε στον τετ α τετ με τον Μπόρουτς χαρίζοντας τη νίκη πρόκριση στην ομάδα του.

Στα αξιοσημείωτα η εμφάνιση του 17χρονου Αμπαντού στο κέντρο της άμυνας της Τσέλσι ο οποίος ήταν εντυπωσιακός.