Τέλος καλό, όλα καλά για τη Σίτι (video)

Για 61 λεπτά στο Χόθορνς, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν, παρά τις οκτώ αλλαγές 11άδας του Γκουαρδιόλα σε σχέση με το ματς με την Γουότφορτ, απολαυστική, με αντίπαλο τη Γουεστ Μπρομ, στον τρίτο γύρο του Λιγκ Καπ.

Για 61 λεπτά στο Χόθορνς, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν, παρά τις οκτώ αλλαγές 11άδας του Γκουαρδιόλα σε σχέση με το ματς με την Γουότφορτ, απολαυστική, με αντίπαλο τη Γουεστ Μπρομ, στον τρίτο γύρο του Λιγκ Καπ. Και μπροστά στο σκορ ήταν από το τρίτο λεπτό με τον Σανέ και τη μια ευκαιρία μετά την άλλη έχανε (με Ζεζούς, Στέρλινγκ) για να τελειώσει την υπόθεση της πρόκρισης και γρήγορα έπαιζε με ηγέτη τον Γκουντογκάν. Η γηπεδούχος του Πούλις (έπαιξε με πέντε στην άμυνα και δεν δικαιώθηκε) δεν είχε φάση μέχρι το 68’ και κόντρα στη ροή του αγώνα, εκμεταλλευόμενη και τον τραυματισμό του κορυφαίου στο ματς Γκουντογκάν από το φάουλ του Γιάκομπ, ισοφάρισε με τον Γιάκομπ στο 72΄και απείλησε με αποκλεισμό την εμφανώς ανώτερη αντίπαλό της με τις ευκαιρίες των Κανού  (75΄) και Μόρισον (76΄). Τη λύση για τους «πολίτες» έδωσε ο Σανέ με ιδανικό πλασέ με το αριστερό στο 77’ για το 1-2, την ώρα που η Γουεστ Μπρομ είχε αναθαρρήσει και έχανε ευκαιρίες με Ροντόν και Κανού για νέα ισοφάριση. Η Σίτι πάντως γλίτωσε την παράταση στο 94’ στο δοκάρι του Κανού. Τέλος καλό, όλα καλά για την ομάδα του Γκουαρδιόλα και πρόκριση στον τέταρτο γύρο του Λιγκ Καπ, διατηρώντας αήττητο 13 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις…