Εύκολα η Τσέλσι (video)

Άνετη πρόκριση στον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ εξασφάλισε η πρωταθλήτρια και κάτοχος 5 τροπαίων στον εν λόγο θεσμό Τσέλσι.

Άνετη πρόκριση στον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ εξασφάλισε η πρωταθλήτρια και κάτοχος 5 τροπαίων στον εν λόγο θεσμό Τσέλσι. Η ομάδα του Κόντε είχε σε εξαιρετική βραδιά τους Αζάρ (για πρώτη φορά ξεκίνησε στην  ενδεκάδα εφέτος), Κένεντι, Μπατσουαγί και Μουσόντα και νίκησε με 5-1 τη Νότινγχαμ του πολύ καλού Ανδρέα Μπουχαλάκη που έπαιξε και στα 90 λεπτά.

Αξιοποίησε τις μισές από τις ευκαιρίες της στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 3-0 με τέρματα των Κένεντι (από πάσα του Ρούντιγκερ), Μπατσουαγί (από ασιστ του Αζάρ) και Μουσόντα, που σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του με τη φανέλα των Λονδρέζων. Η Νότινγχαμ είχε ένα καλό σουτ του Μπουχαλάκη και εκτέλεση φάουλ στο δοκάρι από τον Ντόουελ στο ίδιο διάστημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στα δοκάρια με τον Αζάρ στο 49 και τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από καταπληκτική μεταβίβαση του Φάμπρεγας και ασίστ του Αζάρ, ο Μπατσουαγί πέτυχε το 4-0. Με το πρώτο του χατ-τρικ μετά το  2003, όταν είχε κάνει το προηγούμενο με τη Σταντάρ Λιέγης, ο Μπατσουαγί διαμόρφωσε το 5-0 μετά από σουτ του Κένεντι στο δοκάρι του Χέντερσον.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νταρίκουα στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Για τους γηπεδούχους έκαναν ντεμπούτο οι 17χρονοι Αμπαντού και Στέρλινγκ.