Απόδραση «αλεπούδων» στο Γκούντισον Παρκ! (video)

Στο πιο αμφίρροπο ζευγάρι των προημιτελικών του Αγγλικού Λιγκ Καπ η Λέστερ πήρε την πρόκριση νικώντας στα πέναλτι (2-4) την Έβερτον έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς που έληξε ισόπαλο 2-2 στο ιστορικό Γκούντισον Πάρκ

Στο πιο αμφίρροπο ζευγάρι, όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, των προημιτελικών του Αγγλικού Λιγκ Καπ η μοίρα το έφερε στο να «σφραγιστεί» το εισιτήριο στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι!
Κι αυτό γιατί στο Γκούντισον Παρκ έγινε μια πραγματική «μάχη» βγαλμένη μέσα από το Βρετανικό πείσμα και την μοναδικότητα του ποδοσφαίρου.

Η Λέστερ καλύτερη και πιο ουσιαστική στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με δύο γκολ του Μάντισον (26’) και του Έβανς.
Δεν είχε πολλά περιθώρια ο υπηρεσιακός, κι εν αναμονή (;) του Κάρλο Αντσελότι, Ντάγκαν Φέργκουσον στην επανάληψη.
Έβγαλε την ομάδα του μπροστά, την άνοιξε στο γήπεδο κι αφού γλίτωσε τα χειρότερα στις 2-3 πολύ μεγάλες ευκαιρίες των «αλεπούδων» – χάρη και στις εξαιρετικές επεμβάσεις του Πίκφορντ – η Έβερτον μπήκε αρχικά στη διαδικασία των προσδοκιών με το γκολ του Ντέϊβις στο 70ο λεπτό για να φτάσουμε στο 91’ όταν ο 35χρονος Μπέϊνς με έναν δυνατό σουτ έστειλε το ματς με το ισόπαλο 2-2 στα πέναλτι..
Εκεί ο γκολκίπερ της Λέστερ, Σμάϊχελ απέκρουσε σε δύο εκτελέσεις (Μπέϊνς, Τοσούν) ενώ ο Πίκφορντ απέκρουσε μόνο αυτό του Μάντισον!
Έτσι με τελικό, σε αυτή την διαδικασία το 2-4 οι «αλεπούδες» το… έσκασαν προς τα ημιτελικά της διοργάνωσης.