Ικανοποιημένοι με την ισοπαλία (video)

Λέστερ και Άστον Βίλα έμειναν στο 1-1 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα ημιτελικά του Καραμπάο Καπ της Αγγλίας. Δίκαιο αποτέλεσμα σε ματς που και οι δύο θα μπορούσαν να χάσουν και να νικήσουν.

Aντίθετα με την ροή του αγώνα – καθώς η Λέστερ έχασε αρκετές ευκαιρίες στα πρώτα είκοσι-πέντε λεπτά – η Άστον Βίλα προηγήθηκε. Από σέντρα του Ελ Γκάζι ο Ζιλμπέρ με προβολή έκανε το 0-1 (27′) ενώ η Βίλα είχε και δοκάρι με τον Κόνσα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο (42′).

Η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η Βίλα αμύνθηκε καλά μέχρι το λάθος του Ντάγκλας. Ο Τσάουντρι έκλεψε και ο Βάρντι έδωσε στον Ιανάτσο που εκτέλεσε τον Νάιλαντ για το 1-1 (75′). Η Λέστερ έφτιαξε άλλες δύο ευκαιρίες χωρίς να αλλάξει κάτι.