Λέστερ-Άρσεναλ 0-2: Η άμυνα έδωσε πρόκριση (vid)

Η Άρσεναλ επικράτησε με 2-0 της Λέστερ εκτός έδρας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ στην Αγγλία.

Η Λέστερ είχε την πρώτη σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όμως η εκπληκτική έμπνευση και εκτέλεση του Μάντισον στο 39 να πλασάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα έξω από την περιοχή είχε κατάληξη να χτυπήσει η μπάλα στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ βελτίωσε την ανασταλτική λειτουργία της, πίεσε ψηλά τον αντίπαλο και κατάφερε να αξιοποιήσει τα λάθη της Λέστερ.

Προηγήθηκε στο 57ο λεπτό όταν ο Πεπέ έκανε ατομική προσπάθεια και γύρισε τη μπάλα στην καρδιά της περιοχής με τον Φουκς να πετυχαίνει αυτογκόλ για το 0-1.
Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπελερίν με ατομική προσπάθεια έδωσε ασίστ στον ΕνΚέτια για το τελικό 2-0 των “κανονιέρηδων”.