Στα πέναλτι η Τότεναμ την Γουότφορντ (video)

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι (4-2), η Τότεναμ πήρε την πρόκριση για τον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ, στο ΜΚ Στέντιουμ επί της Γουότφορντ με τον αγώνα να τελειώνει στην κανονική του διάρκεια με 2-2.

Μετά από ένα άγονο και άχρωμο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση πήρε «φωτιά» στην επανάληψη.

Στο 46’ η Γουότφορντ προηγήθηκε στο σκορ με ωραίο σουτ του Σαξές μέσα από την περιοχή.

Στο 74’ ο Σέμα έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0 αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως έπρεπε μέσα από την μικρή περιοχή.

Την ίδια στιγμή με τον Ποτσετίνο να έχει κάνει τρεις αλλαγές ο Οριέ έφυγε με θλάση για τα’ αποδυτήρια αφήνοντας την Τότεναμ με δέκα παίκτες.

Στο 80’ όμως ο Ντελε Άλι θ’ ανατραπεί στην περιοχή από τον Καμπασέλε ο οποίος είχε γίνει αλλαγή λίγο νωρίτερα, θ’ αντικρύσει την κόκκινη κάρτα και οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν με δέκα.

Ο Ντέλε Άλι θα ευστοχήσει από την άσπρη βούλα για το 1-1.

Στο 86’ με όμορφο πλασέ του Λαμέλα η Τότεναμ θα κάνει το 2-1.

Στο 89’ όμως με σουτ του Καπουέ που βρήκε στον Ντέιβις κι άλλαξε πορεία η Γουότφορντ έκανε το 2-2.

Στην ρωσική ρουλέτα των πέναλτι ο τερματοφύλακας των «πετεινών» Πάολο Γκαζανίγκα θ’ αποκρούσει δύο πέναλτι και θα δώσει την ευκαιρία στον Ντέλε Άλι να σκοράρει στο τελευταίο και να χαρίσει την πρόκριση στην Τότεναμ.