«Τεσσάρα» η Φέγενορντ

Την εντυπωσιακή της πορεία συνέχισε η Φέγενορντ, που συνέτριψε με 4-0 την Ντε Γκράαφσαπ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της Ερεντιβίζιε. Όλα τα γκολ της αναμέτρησης του «Ντε Κάιπ» σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε ο Σάκεν στο 47′, ενώ το πέναλτι που έκανε ο Φαν Ντε Πάβερτ στο 58′ αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ο ίδιος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, ο Γκουιντέτι ευστόχησε από την άσπρη βούλα για να ακολουθήσουν ακόμη δύο γκολ για τους γηπεδούχους με τον Λέερνταμ στο 67′ και τον Φερναντέζ στο 79′, επίσης με πέναλτι.

Στα άλλα παιχνίδια του Σαββάτου στην Ολλανδία, η Γκρόνινγκεν επικράτησε με 2-0 της Εξέλσιορ, η Χέρενφεν νίκησε με 3-0 τη Φένλο εκτός και η Φίτεσε συνέτριψε με 5-0 τη Ρόντα.