Η πολύ άσχημη πορεία της Φένλο στο τελευταίο διάστημα της Eredivisie, με τις 13 ήττε;ς και τη μία ισοπαλία στα τελευταία 14 παιχνίδια, οδήγησαν την ομάδα του Γιώργου Γιακουμάκη στον υποβιβασμό.

Ο Έλληνας επιθετικός έκανε τα πάντα για να κρατήσει την ομάδα του στη μγάλη κατηγορία , αλλά δεν τα κατάφερε και λογικά θα ψάξει το καλοκαίρι για τον επόμενο σταθμό στην καριέρα του.
Ο νταμπλούχος Άγιαξ επικράτησε 3-2 στο “Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα”, παρά το γεγονός ότι έπαιζε από το 53ο λεπτό με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κα΄ρτα του Τείλορ. Προηγήθηκε με τον Ρεντς στο 10ο λεπτό, πέτυχε το 2-0 με τον Αλέρ στο 56΄, με το 26ο ττου τέρμα ο Γιακουμάκης έδωσε ελπίδες στην Φένλο, αλλά “σβήστηκαν” πολύ γρήγορα, ένα λεπτό αργότερα, όταν ο κούντους έγραψε το τελικό 3-1, ήττα που σε συνδυασμό τη νίκη της Έμεν, στέλνει την Φένλο στη 2η κατηγορία.