Ύστερα από ένα μέτριο σε απόδοση παιχνίδι σχεδόν απ’ όλους τους παίκτες της η Αλκμάαρ αν και βρήκε γκολ χωρίς να σκοράρει ο Παυλίδης, στο 72ο λεπτό, δεν κατάφερε να το κρατήσει ως το τέλος και η μαχητική Εξέλσιορ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 92ο λεπτό με τον Σάντρα.

Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι έδειξαν πως θα έκαναν τη ζωή δύσκολη της Αλκμάαρ με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και με έναν πάρα πολύ καλού Λάζαρο Λάμπρου θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει πρώτοι αλλά σε καμία από τις δύο άψογες πάσες του Έλληνα μεσοεπιθετικού δεν κατάφεραν, αρχικά ο Πάροτ και στη συνέχεια ο Ντριούς να σκοράρουν.

Η Αλκμάαρ δεν μπορούσε να χτίσει σωστά τις επιθέσεις της, ήταν σε κακό βράδυ οι περισσότεροι από τους παίκτες της, ο Παυλίδης δεν πήρε ούτε μία φορά σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να σκοράρει.

Δίκαιο το 1-1 βάση της εικόνας των δύο ομάδων στο παιχνίδι, σίγουρα οι γηπεδούχοι έφυγαν χαμογελαστοί από το γήπεδο.