ΑΖ Άλκμααρ – Χέρενφεϊν 9-1: “Διαστημική” Άλκμααρ διέλυσε τα “νούφαρα (highlights)

Videos που αξίζει να δείτε

Σε μια βραδιά ξεχωριστή, η ΑΖ Άλκμααρ κέρδισε εντός έδρας την Χέρενφεϊν με το… εκκωφαντικό 9-1 και έγραψε ιστορία με την ευρύτερη νίκη στα χρόνια της παρουσίας της στην Eredivisie και συνάμα τη βαρύτερη ήττα των "νουφάρων" στην κορυφαία κατηγορία του ολλανδικού ποδοσφαίρου!

Σε μια βραδιά ξεχωριστή, η ΑΖ Άλκμααρ κέρδισε εντός έδρας την Χέρενφεϊν με το… εκκωφαντικό 9-1 και έγραψε ιστορία με την ευρύτερη νίκη στα χρόνια της παρουσίας της στην Eredivisie και συνάμα τη βαρύτερη ήττα των “νουφάρων” στην κορυφαία κατηγορία του ολλανδικού ποδοσφαίρου!

Το εντυπωσιακό είναι ότι το σκορ στο πρώτο μέρος ήταν 2-1 υπέρ της ΑΖ Άλκμααρ σε ματς όπου η Χέρενφεϊν είχε τις ευκαιρίες και ένα δοκάρι! Τέσσερα γκολ σημείωσε ο νεοαποκτηθείς Τρόϊ Πάροτ σε βραδιά καριέρας, απίθανο ποδόσφαιρο έπαιξε η ασταμάτητη ΑΖ Άλκμααρ στο δεύτερο ημίχρονο!

Το σκορ άνοιξε ο Μάινανς στο 4ο λεπτό, ενώ ο Μπρόουβερς στο 19′ έκανε το 1-1 και ο Πάροτ στο 23ο λεπτό το 2-1.

Ο Ιρλανός επιθετικός ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς σημείωσε άλλα τρία τέρματα στο 48′, το 50′ και το 56′ και… εκτόξευσε το σκορ στο 5-1, ενώ η ΑΖ Άλκμααρ δεν έβαλε “φρένο” και με γκολ των Σαντίκ (72′, Μίερντινκ (75′), Μπέλιτς (82′) και Μπουρμάιστερ (85′) έφτασε στην ιστορική νίκη με 9-1 απέναντι στη… δύσμοιρη Χέρενφεϊν.