Η Ουτρέχτη πήρε νέα μεγάλη νίκη αυτή τη φορά κόντρα στην Χέρενφεν την οποία νίκησε 1-0 και πέρασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 25ο λεπτό ο Λούντβιγκ αλλά ήταν αρκετό για να πάρει η ομάδα του τη νίκη και να φτάσει τους 34 βαθμούς. Απ’ την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από τη νίκη και πλέον είναι πέμπτοι με 33 πόντους.

Να σημειώσουμε ότι και οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς για τους γηπεδούχους αποβλήθηκε ο σκόρερ στο 88ο λεπτό ενώ για τη Χέρενφεν αποβλήθηκε στο 83ο λεπτό ο Λάρσον.