Έπρεπε… να το φάει πρώτα

Η Αγγλία έκανε το «4 στα 4» στον 5ο προκριματικό όμιλο του Euro, επικρατώντας 3-1 της Σλοβενίας με ανατροπή. Στο 100ό ματς του Γουέιν Ρούνεϊ με το εθνόσημο, ο αρχηγός έκανε την αρχή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Ντάνι Γουέλμπεκ.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, όπου τα «λιοντάρια» είχαν την κατοχή, αλλά λίγες ευκαιρίες, το παιχνίδι «άναψε» στο δεύτερο μέρος, με τα τέσσερα τέρματα να σημειώνονται σε διάστημα 15 λεπτών. Ο Χέντερσον στο 58′ έδωσε το προβάδισμα στους Σλοβένους με αυτογκόλ, αλλά στο επόμενο λεπτό ο Ρούνεϊ έφερε το ματς στα ίσα από την άσπρη βούλα.

Την κατάσταση πήρε πάνω του στη συνέχεια ο Γουέλμπεκ, ο οποίος «χτύπησε» στο 66′ και το 72′ και χάρισε την τέταρτη νίκη στην ομάδα του Χότζσον, που είναι φυσικά στην κορυφή της βαθμολογίας του γκρουπ. Οι Σλοβένοι από την άλλη, έμειναν στους 6 βαθμούς μετά από 4 αγωνιστικές.

Ο Άντραζ Στρούνα του ΠΑΣ Γιάννινα βρέθηκε στο αρχικό σχήμα της ομάδας του Κάτανετς και αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο.

Αγγλία (Χότζσον): Χαρτ, Γιαγκιέλκα (89′ Σμόλινγκ), Κέιχιλ, Γκιμπς, Κλάιν, Λαλάνα (80′ Μίλνερ), Χέντερσον, Ουίλσιρ, Στέρλινγκ (85′ Τσάμπερλεϊν), Ρούνεϊ, Ουέλμπεκ

Σλοβενία (Κάτανετς): Χαντάνοβιτς, Σέζαρ, Ίλιτς, Μπρέτσκο, Στρούνα, Μπίρσα (63′ Λαζάρεβιτς), Μέρτελ, Καμπλ, Κούρτιτς, Νοβάκοβιτς (75′ Ρότμαν), Κιρμ (78′ Λιουμπίγιανκιτς)

Έκανε σεφτέ το Σαν Μαρίνο

Τον πρώτο του βαθμό στον όμιλο πήρε το Σαν Μαρίνο, που κράτησε την Εσθονία στο 0-0 στο κρατίδιο. Η ομάδα του Μάρκους Πέρσον δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητά της και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς.

Σαν Μαρίνο (Μαντζαρόλι): Α. Σιμοντσίνι, Φ. Βιταγιόλι, Ν. Σιμοντσίνι, Παλάτσι, Μπρόλι, Μπονίνι, Κιαρούτσι, Τόζι, Σέλβα (82′ Ρινάλντι), Μ. Βιταγιόλι (77′ Γκολινούτσι), Χιρς (60′ Μπατιστίνι)

Εσθονία (Πέρσον): Αξάλου, Μορόζοφ, Τενίστε, Κρούγκλοφ, Αρτγιούνιν (74′ Τέεβερ), Μετς, Ντμιτρίγιεφ (46′ Λίντπερε), Βασίλιεφ, Αντόνοφ, Ζένιοφ, Ογιάμαα (62′ Ανιέρ)