9ος όμιλος: «Καθάρισαν» ο «Λέβα» για Πολωνία και οι… Σαλάι για Ουγγαρία (hls)

Την πρώτη τους νίκη για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ πανηγύρισαν οι Πολωνία και Ουγγαρία κόντρα σε Ανδόρα και Σαν Μαρίνο αντίστοιχα. Γκολ και για τον Σφιντέρσκι του ΠΑΟΚ.

Με τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει δύο φορές και τον Σφιντέρσκι του ΠΑΟΚ μία, η Πολωνία έφτασε άνετα στο εντός έδρας τρίποντο κόντρα στην Ανδόρα. Απο την άλλη η Ουγγαρία «λύγισε» την αντίσταση του αδύναμου Σαν Μαρίνο, ενώ νωρίτερα η Αγγλία είχε περάσει από την έδρα της Αλβανίας με 2-0.

Πολωνία-Ανδόρα: 3-0
30′, 55′ Λεβαντόφσκι, 88′ Σφιντέρσκι

Με ένα γκολ του Ρόμπερ Λεβαντόφσκι σε κάθε ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στα προκριματικά του Μουντιάλ. Αρχικά με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι ο Πολωνός φορ νίκησε με εξαιρετικό τελείωμα μέσα από την περιοχή τον Μόλνε Ίκερ για το 1-0. Το 2-0 έγινε φυσικά από τον ίδιο παίκτη στο 55′, που κατάφερε να παραβιάσει εκ νέου την αντίπαλη εστία, πριν ο ασος του ΠΑΟΚ Σφιντέρσκι κλείσει το σκορ του αγώνα στο 88′.

Πολωνία: Σέζνι, Μπερεζίνσκι (60′ Νταβιντόβιτς), Γκλικ, Πιατκόβσκι, Ρίμπους (60′ Γκροσίκι), Κριχόβιακ, Γιόζβιακ, Μίλικ ( 60′ Πλακέτα), Ζιελίνσκι (73′ Κοζλόβσκι), Πιάτεκ, Λεβαντόφσκι (63′ Σφιντέρσκι)

Ανδόρα: Μόλνε Ίκερ, Χιμένεθ, Γκαρθία Ε., Γκαρθία Σ., Σαν Νίκολας, Πουγιόλ (58′ Γιόρντι Αλάεθ), Ρέμπες (87′ Βιεϊρά), Βάλες, Γκαρθία Μ. (57′ Σερβός), Σάντσεθ, Μαρτίνεθ Αλέχο (74′ Μαρτίνεθ)

Σαν Μαρίνο-Ουγγαρία: 0-3
13′ πεν. Άνταμ Σαλάι, 71′ Ρόλαντ Σαλάι, 90+1′ πεν. Νίκολιτς

Με δύο γκολ των συνεπώνυμων Σαλάι η Ουγγαρία πέρασε με 3-0 από την έδρα του Σαν Μαρίνο. Αρχικά το σκορ άνοιξε από την άσπρη βούλα ο Άνταμ, πριν ο Ρόλαντ βάλει κι αυτός το όνομα του στους σκόρερ με τέρμα στο 71′. Το τελικό σκορ γράφτηκε με πέναλτι του Νίκολιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Σαν Μαρίνο: Μπενεντετίνι, Μπατιστίνι, Φάμπρι, Μπρόλι, Ρόσι, Παλάτσι, Μουλαρόνι, Γκολινούτσι, Λουναντέι, Μπεράρντ, Νάνι

Ουγγαρία: Ντιμπούζ, Σαλάι Α., Όρμπαν, Νέγκο, Μπότκα, Γκαζντάγκ, Τσέρι, Βάργκα, Σίγκερ, Άνταμ Σαλάι, Ρόλαντ Σαλάι