Πρόκριση στα πέναλτι για τον Βόλο (video)

Ο Βόλος έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν «κάηκε» παίρνοντας την πρόκριση σε βάρος του Πανσερραϊκού, επικρατώντας 4-2 στα πέναλτι. Πρωταγωνιστής ο Γκαραβέλης που «έπιασε» δύο πέναλτι.

Ο ΝΠΣ Βόλος φαινόταν πως θα είχε εύκολη δουλειά κόντρα στον Πανσερραϊκό μετά το 1-1 στις Σέρρες όμως οι παίκτες του Φεράντο δεν πήραν στα σοβαρά τη ρεβάνς και έτσι οδηγήθηκαν στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου με πρωταγωνιστή τον Γκαραβέλη κατάφερε να επικρατήσει με 4-2 και να προκριθεί στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 37ο λεπτό με τον Μάντζη να σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μουνίθ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Λύρατζης είδε τον Τετζέρη να διώχνει σε κόρνερ.
Η ομάδα του Βόλου είχε καλή στιγμή και στο 83’ για να σφραγίσει την πρόκριση, όμως η κεφαλιά του Διαμαντή πέρασε ελάχιστα άουτ.

Και όσο δεν τελείωνε η πρόκριση και ο Πανσερραϊκός είχε τις δικές του ελπίδες και στο 90’ κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεπε σε γκολ ο Κόντσι για να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί, τα πράγματα για τον Βόλο έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο 101ο λεπτό, σημείο στο οποίο ο Μάντζης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Πολύζο.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Βόλος ήταν αυτός που πίεσε για δεύτερο γκολ χάνοντας σπουδαία ευκαιρία στο 119’ με τον Κυζιρίδη να περνά τον Τέτζερη αλλά να πλασάρει άουτ.