Ουέσκα-Κόρδομπα 4-1: Συνέχισε την παράδοση με τεσσάρα (highlights)

Videos που αξίζει να δείτε

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της κόντρα στην Κόρδομπα πέτυχε η Ουέσκα, η οποία επικράτησε δίκαια 4-1 και πλησίασε στους δύο βαθμούς την πρωτοπόρο Σανταντέρ.

Με ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο η Ουέσκα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα κερδίζοντας 4-1 την Κόρδομπα στο “Αλκοράθ” για την 6η αγωνιστική και πλέον βρίσκεται στο -2 από την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι στο 12ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καλδερόν πάνω στον Ζεράρ και ένα λεπτό μετά ο Όσκαρ Σιέλβα με το δεύτερο εύστοχο εκτελεσμένο πέναλτι άνοιξε το σκορ.

Στο 29′ η Ουέσκα έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Χοακίν Μουνιόθ να σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ και γέμισμα του Χάβι Πέρεθ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Βιλαράσα έβγαλε επικίνδυνη σέντρα και ο Σέρχι Ένριχ με προβολή σκόραρε για πρώτη φορά φέτος κάνοντας το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και βρήκαν γκολ πριν φύγει το ημίχρονο, με τον Αντίλσον να σκοράρει στο 44′ μετά από ωραίο γύρισμα του Καραθέδο.

Η Κόρδομπα προσπάθησε να μειώσει ακόμα περισσότερο στο δεύτερο μέρος, αλλά έπεσε σε έναν εξαιρετικό Ντάνι Χιμένεθ, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τέταρτο γκολ στο 89′ με τον Ζόρντι Μαρτίν να σκοράρει για πρώτη φορά σε επαγγελματική κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω απευθείας αποβολής του Χοσέ Μαρτίνεθ.