Στο ντέρμπι τηε 9ης αγωνιστικής στη Segunda Division, η Έιμπαρ επιβλήθηκε 1-0 της Ελντένσε και πλησίασε τις προπορευόμενες ομάδες, στη μεγάλη "μάχη" που γίνεται για όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στην πρώτη εξάδα.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επικίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα σκληρό ματς που είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Οι Βάσκοι κατάφεραν να προηγηθούν από μία στημένη φάση στο 36ο λεπτό, όταν ο Βραζιλιάνος Περέιρα εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπαουτίστα με ωραία κεφαλιά, παρά την απέλπιδα προσπάθεια του Μακάι, έγραψε το 1-0.

Η Έιμπαρ συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνη κια στο δεύτερο ημίχρονο και είχε μάλιστα μία πολύ καλή ευκαιρία για δεύτερο γκολ, αλλά το δυνατό σουτ του Κόρπας, βρήκε το αριστερό δοκάρι του Μακάι που βρήκε πρώτα με υπερέναταση τη μπάλα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη μετά από τρεις αγώνες για τους Βάσκους και η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Βαλενθιάνους.