Καλύτερη στη μεγαλύητερη διάρκεια του ματς της Ανδαλουσία, πιο αποτελεσματική με τα γολ των Κάσας (60'), Αλμπαραν (66') η Κίρδοβα νίκησε 2-1 την Καρταχενα η οποία μείωσε στο φινάλε με τον Τεγκούϊα!

Το παιχνίδι στην Ανδαλουσία ήταν εξ αρχης μια διαδικασία με εντονες πιέσεις καθώς τόσο η Κόρδοβα όσο και η Καρταχένα άνοιξαν την αυλαία της 10ης αγωνιστικης ως δύο ομάδες που βρίσκονταν κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού! Μετά από ένα νευρικό, κυρίως, πρωτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν την αφέλεια (;) και τις απροσεξίες των αντιπάλων τους σημειώνοντας δύο γκολ σε ένα καθοριστικό 6λεπτο με τους Κάσας (60′) και Αλμπαράν (66′). Το μόνο που κατάφερε η Καρταχένα ήταν να μειώσει με τον Τεγκούια στο 89′ σε ένα από τα λιγοστά λάθη στην άμυνα της Κόρδοβα…