Την πρώτη εντός έδρας νίκη της στην Segunda Division μετά τις 25 Αυγούστου σημείωσε η Αλμπαθέτε η οποία νίκησε 2-0 την Μπούργος.

Τέλος στο σερί των τριών αγώνων δίχως νίκη έβαλε η Αλμπαθέτε, η οποία επικράτησε 2-0 της Μπούργος στο “Κάρλος Μπελμόντε” για την 10η αγωνιστική, κερδίζοντας επίσης εντός έδρας για πρώτη φορά μετά τις 25 Αυγούστου.

Οι φιλοξενούμενοι στο 2ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Κούρο Σάντσεθ και τον Ραούλ Λιθοαϊν με ενστικτώδη επέμβαση να αποτρέπει το 0-1, ενώ στο 23′ ο Νταβίντ Λόπεθ με αγκωνιά στο πρόσωπο του Γιον Γκαρθία υπέπεσε σε πέναλτι που εντόπισε το VAR.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιγίνιο Μαρίν που με το πέμπτο φετινό του τέρμα έκανε το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα, μετά το σουτ στο δοκάρι από τον Κίλες, η μπάλα στρώθηκε στον Φιντέλ που σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Με τη νίκη αυτή η Αλμπαθέτε έφτασε τους 14 βαθμούς, όσους έχει και η Μπούργος.