Η Ράσινγκ Σανταντέρ πήρε του τρεις βαθμούς της νίκης επικρατώντας της Κόρντομπα με 2-0 και διεύρινε τη διαφορά της από την δεύτερη στον πίνακα της βαθμολογίας Γρανάδα στους επτά βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν πετύχει περισσότερα γκολ στο παιχνίδι, καθώς έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες κυρίως γιατί απέναντί τους βρήκαν ένα εξαιρετικό τερματοφύλακα, τον Κάρλος Μάριν, που είχε τουλάχιστον 4 μεγάλες αποκρούσεις κρατώντας το μηδέν μέχρι το 73ο λεπτό όπου ο Ζούνιορ με πλασέ στην κίνηση κατάφερε να τον νικήσει ανοίγοντας το σκορ. Η Κόρντομπα δεν κατάφερε να δημιουργήσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης πρόβλημα στην εστία του Εθκιέτα ενώ το πρώτο σουτ στην εστία το έκανε στο 66ο λεπτό.

Το 2-0 για την Ράσινγκ ήρθε στο 87ο λεπτό με πολύ ωραίο πλασέ του Εκαϊν ο οποίος έστειλε την μπάλα να περάσει πάνω από το σώμα του Κάρλος Μάριν “κλεδώνοντας” τη νίκη για τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας.