Συντριβή της Ατλέτικο στην Παμπλόνα, στο +3 η Ρεάλ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 από την Οσασούνα για την 25η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν και έμεινε στο -3 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 από την Οσασούνα για την 25η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν  και έμεινε στο -3 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 6ο λεπτό κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τον Κεχούδο.  Στο 21′ ο Αρμεντέρος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Τόρες ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Νωρίτερα, η Βαλένθια άφησε πίσω την ισοπαλία με τη Σεβίλλη και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας 2-1 της Γρανάδα. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το τέρμα του Πίτι (47′), κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή χάρη στα γκολ των Πάκο (64′) και Βέρζο (90+1′) και να πάρουν το «τρίποντο».

Σημαντική νίκη πέτυχε και η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία επικράτησε 2-0 της Μπέτις που τελείωσε το ματς με εννιά παίκτες.