Εύκολο βράδυ για την Μπιλμπάο του Ερνέστο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στη Γρανάδα και επικράτησε 4-0 έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Αντούριθ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε υποδέχτηκε στο «Σαν Μαμές» τη Γρανάδα με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τη διατηρούσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και το κατάφερε εύκολα.

Το σκορ άνοιξε στο έβδομο μόλις λεπτό ο Αντούριθ έπειτα από ασίστ του Ιραόλα ενώ έντεκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα προσωπικά του έπειτα από πάσα του Σουσαέτα.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους. Στο 74ο λεπτό ο Αντούριθ πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ενώ το τελικό 4-0 «έγραψε» στο 80ο λεπτό ο Γκουρπέγκι.

Έτσι, η Μπιλμπάο έφτασε τους 50 βαθμούς και παρέμεινε στην τέταρτη θέση, δέκα πόντους πίσω από την Ατλέτικο Μαδρίτης.